ZADZWOŃ DO NAS! 512 232 756
Bezpieczna terapia. ZADZWOŃ 512 232 756
ZADZWOŃ DO NAS! 512 232 756
Chyba każdy słyszał o szczękościsku, ale tak naprawdę niewiele osób ma pojęcie, czym właściwie jest ta przypadłość i co ją powoduje. Pechowcy, którzy jej doświadczyli, wspominają to z ciarkami na plecach, ponieważ szczękościsk jest wyjątkowo nieprzyjemnym stanem, utrudniającym normalne funkcjonowanie, w tym jedzenie czy mówienie. Przebieg leczenia i rehabilitacji szczękościsku jest ściśle uzależniony od tego, co wywołało problem. Temu zagadnieniu bliżej przyglądamy się w naszym poradniku.
Mianem szczękościsku określamy przypadłość, która uniemożliwia częściowe lub całkowite otwarcie jamy ustnej. Ten problem może wystąpić u pacjentów każdym wieku, a jego przyczyny są bardzo różne. Brak swobody w operowaniu jamą ustną powoduje trudności z przyjmowaniem płynów, jedzeniem, a w cięższych przypadkach nawet mówieniem.
W przebiegu szczękościsku dochodzi do zaburzenia funkcjonowania mięśni stawu skroniowo-żuchwowego – mięśnia żwacza, mięśnia skroniowego oraz mięśni skrzydłowych. To dzięki nim możemy operować szczęką, otwierać i zamykać usta, ziewać etc. Gdy dochodzi do tak zwanego przedłużonego skurczu wymienionych mięśni, powstaje zjawisko szczękościsku. Jest to bardzo nieprzyjemne uczucie, a sama przypadłość wymaga pilnej diagnostyki.
Bardzo charakterystyczne dla tej przypadłości jest to, że nie sposób wyróżnić jednej głównej przyczyny jej występowania. Szczękościsk może spowodować zarówno jakaś drobnostka, jak i zaburzenia na tle psychicznym czy nawet choroba nowotworowa.
Do najczęściej diagnozowanych przyczyn szczękościsku zaliczymy przede wszystkim:
Warto także podkreślić, że szczękościsk poza niemożliwością swobodnego otwarcia jamy ustnej daje także inne objawy. U pacjenta może wystąpić podwyższona temperatura, ból gardła, ból ucha. Czasami słyszalne są charakterystyczne trzaski żuchwy.
Dopadł Cię szczękościsk? Nie zwlekaj z rozpoczęciem rehabilitacji!
Sam szczękościsk nie – leczeniu podlega natomiast przyczyna wystąpienia tej patologii. Szczękościsku na pewno nie należy bagatelizować, nawet jeśli objaw ustąpił samoistnie po kilku godzinach. Zawsze trzeba to traktować, jako sygnał alarmowy, co powinno skłonić do umówienia się na wizytę u lekarza – na początek pierwszego kontaktu.
Na podstawie opisanych objawów lekarz skieruje pacjenta na szczegółową diagnostykę lub – jeśli przyczyna okaże się być niegroźna – zaleci leczenie w domu, na przykład przyjmowanie niesteroidowych środków przeciwzapalnych czy tabletek na ból gardła.
W diagnozowaniu poważniejszych przyczyn szczękościsku wykorzystuje się badania laryngologiczne, stomatologiczne oraz neurologiczne. Czasami wskazane jest wykonanie badania obrazowego, jak RTG, które pozwoli ocenić stan żuchwy i np. stwierdzić patologię stawu skroniowo-żuchwowego. Z kolei rezonans magnetyczny umożliwi wykluczenie przyczyny szczękościsku, jaką jest guz mózgu czy ropień.
Zdarza się, że pomimo wykrycia niegroźnej przyczyny szczękościsku i jej usunięcia przypadłość ta nie mija przez wiele dni, powodując dalsze problemy z przyjmowaniem pokarmów, płynów czy mówieniem. W takiej sytuacji zalecane jest jak najszybsze poddanie się rehabilitacji polegającej na stymulacji mięśni stawu skroniowo-żuchwowego. Pozwala to zredukować skurcz, docelowo rozluźnić mięśnie i tym samym przywrócić pełną sprawność stawu.
Rehabilitacji szczękościsku warto się poddać również w trakcie leczenia przyczyny tego problemu. Jest to o tyle ważne, że odzyskanie kontroli nad swoją szczęką znacząco poprawia komfort życia pacjenta. Nie jest on już skazany na przyjmowanie wyłącznie płynnych pokarmów, może się swobodnie porozumiewać i wrócić do względnie normalnego funkcjonowania.
Umów się na pierwszą wizytę w gabinecie Rehabilitacji ARPwave!
Wybór jest całkiem spory, jednak chcąc uzyskać jak najlepsze efekty w krótkim czasie warto postawić na metodę o potwierdzonej skuteczności. Jest nią ARPwave. To amerykańska metoda rehabilitacji od lat wykorzystywana w świecie zawodowego sportu, teraz dostępna dla każdego – w tym dla polskich pacjentów. Zabiegom można się poddać w gabinetach Rehabilitacji ARPwave.
Metoda ta pozwala kompensować napięcie mięśni stawu skroniowo-żuchwowego poprzez poruszanie dolną szczęką oraz stymulację. Dzięki temu pacjent znacznie szybciej odzyskuje władzę nad szczęką. Podkreślmy, że metoda ARP jest w pełni bezpieczna, bezbolesna, nie wymaga żadnego wysiłku fizycznego i mogą się jej poddać osoby w każdym wieku. Rehabilitacja ARP minimalizuje również ryzyko nawrotu szczękościsku.
CIESZ SIĘ RUCHEM BEZ BÓLU