ZADZWOŃ DO NAS!    512 232 756

Bezpieczna terapia.   ZADZWOŃ   512 232 756

logo rehabilitacja arpwave

REJESTRACJA  512 232 756

ZADZWOŃ DO NAS!   512 232 756

logo rehabilitacja arpwave
rwa kulszowa - opinia o rehabilitacji

Stwardnienie rozsiane a rehabilitacja. Jakich efektów można się spodziewać?

Stwardnienie rozsiane (SM) to przewlekła choroba ośrodkowa układu nerwowego, na którą współczesna medycyna wciąż nie ma lekarstwa. Leczenie przebiega głównie objawowo i skupia się na łagodzeniu dokuczliwych dolegliwości towarzyszących SM. Coraz silniejszy akcent kładzie się na rehabilitację przy stwardnieniu rozsianym – specjalistyczna terapia może przynieść zaskakująco dobre rezultaty, o czym więcej piszemy w naszym artykule.

Czym jest stwardnienie rozsiane? Jakie są objawy SM?

Choć wiele osób słyszało o stwardnieniu rozsianym, to wiedza na temat tej choroby wciąż jest mocno ograniczona. SM prowadzi do uszkodzenia osłonek otaczających neurony, w efekcie czego następuje zaburzenie procesu przekazywania impulsów elektrycznych w organizmie. Pisząc prościej: mózg słabo komunikuje się z resztą ciała, przez co chory stopniowo traci władzę nad podstawowymi funkcjami.

W przebiegu SM u pacjentów najczęściej obserwuje się:

  • nienaturalną sztywność mięśni,
  • problemy z utrzymaniem równowagi (to zwykle jeden z pierwszych objawów SM),
  • zawroty głowy,
  • chroniczne zmęczenie,
  • oczopląs,
  • zaburzenia widzenia.

Warto również wspomnieć o tym, że wyróżniamy kilka postaci stwardnienia rozsianego: RRMS (stwardnienie rzutowo-remisyjne), SPMS (stwardnienie wtórnie postępujące), PPMS (stwardnienie pierwotnie postępujące) oraz PRMS (stwardnienie rzutowo-przewlekłe).

Leczenie SM

Stwardnienie rozsiane jest chorobą nieuleczalną i w wielu przypadkach prowadzi do częściowego lub całkowitego inwalidztwa. Pacjenci z SM stopniowo uzależniają się od pomocy innych, rezygnują z pracy zawodowej i aktywności życiowej, co ma fatalny wpływ na zdrowie psychiczne.

W leczeniu SM stosuje się przede wszystkim farmakologię oraz fizjoterapię, a wspomagająco także przybory ortopedyczne (np. ortezy, które ułatwiają pacjentom samodzielne poruszanie się). Trzeba przy tym zaznaczyć, że każdy przypadek jest inny.

Nie brakuje chorych z łagodną postacią SM, którzy dożywają sędziwej starości i niemal do samego końca zachowują relatywną kontrolę nad swoim ciałem. Na przeciwległym biegunie znajdują się natomiast osoby, u których choroba postępuje w takim tempie i jest tak agresywna, że prowadzi do niesamodzielności oraz przedwczesnej śmierci.  

Chorujesz na stwardnienie rozsiane? Masz bliską osobę z SM? Zapraszamy na konsultację do gabinetów Rehabilitacji ARPwave!

Ważna rola rehabilitacji przy SM

Wieloletnie badania nad stwardnieniem rozsianym pozwoliły ponad wszelką wątpliwość potwierdzić pozytywny wpływ rehabilitacji na skuteczność procesu leczenia. Oczywiście nie jest tak, że sama rehabilitacja doprowadzi do remisji choroby, natomiast z całą pewnością prawidłowo dobrane metody fizjoterapii zwiększają szanse pacjenta na jak najdłuższe zachowanie samodzielności i władzy nad swoim ciałem.

To jest ważne!

Obecnie zaleca się wdrażać rehabilitację na każdym etapie SM – również w najcięższych przypadkach.

Podstawowym celem rehabilitacji w przebiegu stwardnienia rozsianego jest łagodzenie objawów towarzyszących pacjentowi. Bardzo ważne jest szczególnie wzmacnianie i rozluźnianie mięśni oraz tkanek miękkich, co umożliwi chorej osobie zachowanie choćby ograniczonej sprawności fizycznej. Dobrze dobrana i konsekwentnie prowadzona rehabilitacja jest najlepszą formą prewencji inwalidztwa, zmniejszając ryzyko wystąpienia zaawansowanej redukcji nerwowo-mięśniowej, czyli typowego powikłania SM.

ARP to jedna z najlepszych metod rehabilitacji SM – również w późnej fazie rozwoju choroby!

Kluczowe znaczenie ma dostosowanie metody rehabilitacji do potrzeb i możliwości pacjenta

Największy problem, a właściwie wyzwanie w przypadku SM stanowi właśnie dobór odpowiedniej formy terapii wspomagającej. Pacjenci ze stwardnieniem rozsianym często zgłaszają się na rehabilitację dopiero wtedy, gdy objawy choroby są już mocno nasilone. W takich przypadkach nie ma możliwości zastosowania klasycznych metod fizjoterapii, które nadmiernie obciążają organizm pacjenta (może to przynieść niepożądane efekty w postaci spotęgowania zmęczenia oraz zaburzenia przewodnictwa impulsów elektrycznych).

Na każdym etapie choroby bardzo dobre rezultaty może przynieść rehabilitacja amerykańską metodą ARP. Jej główną zaletą w kontekście SM jest to, że nie wymaga żadnego wysiłku po stronie pacjenta i można ją wdrożyć zarówno przy łagodnej, jak i ostrej postaci stwardnienia rozsianego. Metoda pozwala kompleksowo oddziaływać na mięśnie i głębokie struktury organizmu, co może przełożyć się na poprawę ogólnego stanu pacjenta (szczególnie na poziomie sprawności fizycznej).

ARP to metoda rehabilitacji, która łagodzi dolegliwości towarzyszące stwardnieniu rozsianemu i może być stosowana w formie uzupełnienia właściwego leczenia farmakologicznego, stanowiąc podstawę programu rehabilitacji pacjentów z SM.

Już teraz zapraszamy na konsultacje w naszych gabinetach rehabilitacji w Warszawie oraz Konstancinie, gdzie omówimy przebieg leczenia SM z wykorzystaniem metody ARP oraz wstępnie określimy realne do osiągnięcia korzyści dla pacjenta.

27 maja 2022

CIESZ SIĘ RUCHEM BEZ BÓLU