ZADZWOŃ DO NAS! 512 232 756
Bezpieczna terapia. ZADZWOŃ 512 232 756
ZADZWOŃ DO NAS! 512 232 756
Stwardnienie rozsiane to poważna, nieuleczalna choroba układu nerwowego, która może skazać chorego na niepełnosprawność i uzależnić go od pomocy innych osób. Choć medycyna nie zna dokładnych przyczyn choroby, to dysponuje różnymi metodami hamowania jej rozwoju. W ostatnich latach szczególnie silny akcent kładzie się na kwestię rehabilitacji przy stwardnieniu rozsianym, co pozwala nie tylko spowolnić chorobę, ale nawet – u niektórych pacjentów – cofnąć te najbardziej dokuczliwe objawy. Więcej o tym przeczytasz w naszym artykule.
Stwardnienie rozsiane (w skrócie SM) to przewlekła choroba układu nerwowego, którą diagnozuje się u 30 osób na 100 tysięcy ludzkiej populacji. Atakuje ona ośrodkowy układ nerwowy, czyli mózg i rdzeń kręgowy, prowadząc do rozsianych zmian w jego obrębie (stąd też nazwa choroby).
W przebiegu stwardnienia rozsianego u chorych obserwuje się uszkodzenie osłonek mielinowych włókien nerwowych, co nazywamy demielinizacją. W ten sposób powstają stwardniałe blizny utrudniające przewodzenie impulsów nerwowych. Pisząc obrazowo: poszczególne części ciała przestają się komunikować z mózgiem, dlatego właśnie choroba może prowadzić do zaawansowanego inwalidztwa.
W początkowej fazie rozwoju choroby zwykle pojawia się tylko jeden objaw ze strony układu nerwowego – rzadziej dwa lub więcej. Tym, na który warto zwrócić szczególną uwagę jest zaburzenie czucia w obrębie którejś z kończyn. Osoba chora na SM może zauważyć u siebie np. zmienione odczuwanie temperatury. Coś, co wcześniej było odbierane jako gorące, teraz nie powoduje odruchowego cofnięcia dłoni w obawie przed poparzeniem.
Inne charakterystyczne dla SM objawy, które można zauważyć już na wczesnym etapie rozwoju choroby, to:
Oczywiście każdy z wymienionych objawów może wskazywać także na szereg zupełnie innych problemów zdrowotnych, dlatego lepiej jest od razu zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który na podstawie zebranego wywiadu podejmie decyzję, czy skierować pacjenta na konsultację neurologiczną.
Znacznie bardziej niepokojące objawy daje zaawansowana postać stwardnienia rozsianego. Na późniejszym etapie choroby mogą wystąpić takie zaburzenia, jak niedowład jednej lub obu kończyn, brak czucia powierzchniowego, niepłynne wykonywanie ruchów, mimowolne drżenie kończyn, oczopląs, brak kontroli nad zwieraczami, problemy z zapamiętywaniem, skupianiem uwagi, swobodnym wypowiadaniem swoich myśli. U niektórych chorych SM prowadzi również do stanów depresyjnych oraz zaburzenia funkcji seksualnych.
Umów się na wizytę w gabinecie Rehabilitacji ARPwave i zyskaj szansę na zahamowanie objawów SM!
We wstępie wspomnieliśmy o tym, że dokładne przyczyny stwardnienia rozsianego nie są znane. Podejrzewa się jedynie, że choroba może mieć związek z uwarunkowaniami genetycznymi, ale również mieć podłoże w patologii układu immunologicznego i być wywołana przez czynniki środowiskowe.
Wieloletnie badania nad chorobą pozwoliły natomiast wydzielić podstawowe czynniki ryzyka SM, do których zaliczamy:
Rehabilitacja przy stwardnieniu rozsianym? Przekonaj się, jakie efekty może przynieść metoda ARP!
Niestety nie. Nie istnieje żaden w 100% skuteczny lek na stwardnienie rozsiane. Choroba ma charakter przewlekły i postępujący, dlatego medycyna skupia się dziś na łagodzeniu jej objawów w taki sposób, aby jak najdłużej umożliwić choremu samodzielne funkcjonowanie.
Bardzo ważna jest w tym rola prawidłowo dobranej rehabilitacji, która stanowi wręcz kluczową część leczenia objawowego SM. Podstawowym celem rehabilitacji jest stymulowanie tkanek organizmu, co – szczególnie w początkowej i średniej fazie rozwoju choroby – pozwala zmniejszyć natężenie dokuczliwych dolegliwości, przede wszystkim sztywności mięśni, braku kontroli nad kończynami, nietrzymania moczu lub stolca, bólu mięśni i stawów.
Prawidłowo dobrana rehabilitacja hamuje, a często także cofa zauważalne objawy stwardnienia rozsianego, tym samym zmniejszając ryzyko inwalidztwa i wydłużając okres samodzielności chorego. Takie efekty może przynieść rehabilitacja amerykańską metodą ARP, która jest dostępna w gabinetach Rehabilitacji ARPwave w Warszawie i Konstancinie.
CIESZ SIĘ RUCHEM BEZ BÓLU