ZADZWOŃ DO NAS!    512 232 756

Bezpieczna terapia.   ZADZWOŃ   512 232 756

logo rehabilitacja arpwave

REJESTRACJA  512 232 756

ZADZWOŃ DO NAS!   512 232 756

logo rehabilitacja arpwave
17 kwietnia 2019

Rwa kulszowa. Jak sobie radzić z bólem? Kiedy pójść do lekarza?

Rwa kulszowa niekoniecznie musi wymagać wizyty u lekarza. Często pomagają ostrożnie stosowane środki przeciwbólowe (niesteroidowe leki przeciwzapalne dostępne w aptece bez recepty) oraz leżenie w łóżku, w odciążającej plecy pozycji. Jednak jeśli ból trwa zbyt długo, trzeba poradzić się specjalisty. Sprawdź, jakie są najlepsze sposoby na ból pleców przy ataku rwy kulszowej. Z tego poradnika dowiesz się, jak przetrwać najtrudniejsze dni, jakie leki, maści i okłady stosować oraz kiedy zapisać się na rehabilitację.

Jak leżeć, żeby nie bolało? Pozycje odciążające kręgosłup

Są pozycje, w których ból powinien stać się znośny, a z czasem przejść:

  1. Leżenie na plecach z poduszką pod kolanami.
  2. Leżenie na boku z nogami zgiętymi w kolanach i biodrach, ewentualnie z poduszką między kolanami.
  3. Siedzenie na krześle, w wyprostowanej pozycji.
  4. Stanie w wyprostowanej pozycji, z równomiernie rozłożonym ciężarem ciała.

Jakie okłady na bolące plecy?

Przyjęło się, że na ból pleców stosuje się ciepłe okłady i maści rozgrzewające. Tymczasem w przebiegu rwy kulszowej, szczególnie na samym początku, ulgę przyniesie zimno. Dopiero, kiedy ból stanie się mniejszy, dobrze jest wypróbować terapię ciepłem.

Samodzielne stosowanie maści i leków na rwę kulszową. Co warto mieć w apteczce?

W przypadku ataku rwy kulszowej początkowo można sobie radzić lekami przeciwbólowymi dostępnymi w aptece bez recepty. Pozwalają one przetrwać największy ból. Zacznij od środków miejscowych, czyli maści, sprayów i kremów o działaniu przeciwbólowym.

 

Kolejnym krokiem, jeśli miejscowe leki w ogóle nie zadziałają lub niewystarczająco złagodzą ból, jest leczenie doustne. W przypadku rwy kulszowej sprawdzają się niesteroidowe leki przeciwzapalne (nazywane także w skrócie NLPZ). Nie można ich jednak stosować na własną rękę w sposób długotrwały. Jeśli ich działanie jest niewystarczające, a ból nie ustępuje przez dłuższy czas – zgłoś się do lekarza.

Kiedy do lekarza przy bólu pleców? Jak wygląda wizyta?

Jeśli silny ból utrzymuje się przez 3–4 dni i nie pozwala na normalne funkcjonowanie mimo unieruchomienia w łóżku, należy zgłosić się do lekarza. Specjalista może przepisać silniejsze środki farmakologiczne, jeśli stosowane leki doustne są nieskuteczne.

Jeżeli oprócz bólu pleców pojawiają się mrowienia i niedowłady w mięśniach nóg, także należy się zgłosić do lekarza. Wskazaniem do jak najszybszej wizyty są problemy z oddawaniem moczu.

Także później, w trakcie stosowania leczenia i rehabilitacji, jeśli objawy rwy kulszowej nie ustępują przez dłużej niż 6 tygodni, jeszcze raz zgłoś się do lekarza. Specjalista ponownie cię zbada i przeprowadzi wywiad.

 

Przed wizytą dobrze zastanów się nad kilkoma kwestiami:

  • Gdzie dokładnie boli?
  • Czy ból promieniuje? W jakim kierunku?
  • Kiedy ból się nasila?
  • Co pomaga?
  • Jak długo trwa?
  • Jakie jest nasilenie bólu?
  • Czy to pierwszy czy kolejny atak bólu?
  • Czy ćwiczysz?
  • Czy prowadzisz siedzący tryb życia?

 

Lekarz podczas wizyty zbada cię i przeprowadzi test Lasègue’a. Polega on na uniesieniu twojej wyprostowanej nogi i obserwacji objawów. Przeprowadza się go bardzo delikatnie, aby nie wywołać silnego bólu. To lekarz kontroluje ruch, pacjent utrzymuje nogę wyprostowaną w kolanie i naturalnie zgiętą w stopie.

Jak wygląda rehabilitacja rwy kulszowej?

Lekarz, po ocenieniu twojego stanu, zdecyduje o skali i intensywności rehabilitacji. Wybierze także odpowiednie zabiegi fizykalne. Ważne, aby zrobić i jedno, i drugie – same zabiegi zdecydowanie nie wystarczą do zwalczenia bólu pleców na dłużej.

 

Rehabilitacja polega na wykonywaniu ćwiczeń pod kontrolą specjalisty. Fizjoterapeuta dobierze ćwiczenia dopasowane do Twojej kondycji i możliwości, ewentualnie skoryguje ruchy. Dzięki temu będziesz później ćwiczyć także w domu.

 

Bardzo dobre, a co ważne – długotrwałe efekty przynosi także fizykoterapia. W dużym skrócie: jest to oddziaływanie na organizm za pomocą różnego rodzaju fal, np. elektromagnetycznych czy ultradźwięków. Połączeniem rehabilitacji i działania na ciało za pomocą fal elektromagnetycznych jest nowa metoda ARPwave.

 

 

Ponadto w ramach rekonwalescencji po „ataku korzonków” stosuje się np. masaże i bardzo modny kinesiotaping.

Arpwave dla sportowców

CIESZ SIĘ RUCHEM BEZ BÓLU