ZADZWOŃ DO NAS!    512 232 756

Bezpieczna terapia.   ZADZWOŃ   512 232 756

BEZPIECZNA terapia w czasie pandemii

logo rehabilitacja arpwave

REJESTRACJA  512 232 756

ZADZWOŃ DO NAS!   512 232 756

logo rehabilitacja arpwave

Rehabilitacja stopy - kiedy warto się na to zdecydować?

Nikogo nie trzeba przekonywać, że sprawne stopy są nam niezbędne do codziennego funkcjonowania. Potrzebujemy ich do chodzenia, biegania, skakania, realizowania swoich pasji, wykonywania pracy czy uprawiania sportu. Stopy jednocześnie są niezwykle eksploatowanymi strukturami organizmu, często ulegającymi różnego rodzaju kontuzjom i urazom. Nic dziwnego, że w naszych gabinetach regularnie przeprowadzamy zabiegi z zakresu rehabilitacji stopy. Kiedy jest to wskazane, a wręcz konieczne? Zapraszamy do lektury kolejnego poradnika.

Najczęstsze wskazania do rehabilitacji stopy

Pisząc o rehabilitacji stopy mamy na myśli również urazy w obrębie stawu skokowego – to jedne z najczęstszych kontuzji, z jakimi zgłaszają się do nas pacjenci. Popularne skręcenie kostki jest uznawane za stosunkowo lekki, a na pewno niegroźny uraz, co jednak nie jest do końca prawdą.

Wszystko zależy od stopnia skręcenia stawu skokowego – jeśli doszło do zerwania torebki stawowej, to rehabilitacja jest konieczna, w przeciwnym razie można się spodziewać nawet przewlekłej niestabilności stawu, który będzie bardzo podatny na podobne kontuzje w przyszłości.

Rehabilitacja stopy to standardowy etap leczenia wszelkich urazów w obrębie kończyny dolnej, zarówno mechanicznych, jak i wysiłkowych czy bezpośrednio powiązanych z przebytymi i niewyleczonymi kontuzjami. Co ważne, rehabilitacja obejmuje również przypadki płaskostopia, popularne haluksy, kontuzje śródstopia czy ścięgna Achillesa.

Problemy ze stopą? Nie zwlekaj z diagnostyką i rozpoczęciem rehabilitacji! Umów się na wizytę w gabinecie ARPwave

Kiedy należy się poddać rehabilitacji stopy?

Pisząc w dużym skrócie: zawsze wtedy, gdy odczuwamy wyraźne, przewlekłe dolegliwości ze strony samej stopy czy stawu skokowego, które utrudniają codzienne funkcjonowanie i powodują dyskomfort. Nie należy tego lekceważyć, ponieważ z czasem nawet drobna kontuzja może się przerodzić w bardzo poważny uraz, w skrajnym przypadku wymagający podjęcia leczenia operacyjnego.

Typowymi wskazaniami do rehabilitacji stopy są:

  • przejście zabiegu operacyjnego, na przykład rekonstrukcji ścięgna Achillesa,
  • przygotowanie się do planowanego zabiegu operacyjnego,
  • skręcenie stawu skokowego, szczególnie drugiego i trzeciego stopnia,
  • przejście tradycyjnej ścieżki leczenia urazu ortopedycznego stopy z unieruchomieniem kończyny opatrunkiem gipsowym,
  • ból podczas chodzenia,
  • ograniczona ruchomość stawu skokowego,
  • haluksy,
  • płaskostopie,
  • ból podczas uprawiania sportu, na przykład biegania.

Rehabilitacja powinna być również obowiązkowym etapem leczenia wszelkich urazów w obrębie stopy zdiagnozowanych przez lekarza ortopedę. Pamiętaj natomiast, że lekarze często sami bagatelizują znaczenie rehabilitacji lub zapominają wspomnieć o niej pacjentowi. Dlatego warto o to zadbać we własnym zakresie.

Jakie problemy ze stopą można rozwiązać poprzez rehabilitację?

Rehabilitacja zbyt często jest traktowana w kategorii jedynie uzupełnienia właściwego leczenia. Tymczasem praktyka pokazuje, że wiele urazów w obrębie stopy i stawu skokowego można wyleczyć właśnie na drodze nieinwazyjnej rehabilitacji, która bywa znakomitą alternatywą dla leczenia operacyjnego czy długotrwałego usztywniania kończyny opatrunkiem gipsowym.

Przykładowymi urazami i kontuzjami stopy, które bardzo dobrze poddają się rehabilitacji, są:

  • pęknięcie kości śródstopia i palców,
  • zniekształcenia stopy spowodowane np. noszeniem nieodpowiedniego obuwia,
  • skręcenie stawu skokowego, w tym z pęknięciem torebki stawowej,
  • zapalenie ścięgna Achillesa,
  • naderwanie lub zerwanie ścięgna Achillesa,
  • pięta Haglunda,
  • zapalenie rozcięgna podeszwowego,
  • ostroga piętowa,
  • stopa płasko-koślawa,
  • zespół przeciążenia piszczeli.

Dokuczają Ci kontuzje w obrębie stopy? Zarezerwuj termin w gabinecie Rehabilitacji ARPwave!

Na czym polega rehabilitacja stopy?

Rehabilitacja ma na celu przede wszystkim przywrócenie pełnej ruchomości stawu skokowego oraz usunięcie dolegliwości zgłaszanych przez pacjenta, co pozwoli mu wrócić do pełnej sprawności fizycznej. Wybór metody i intensywności rehabilitacji jest oczywiście ściśle uzależniony od rodzaju kontuzji, co należy zdiagnozować w oparciu o badanie fizykalne oraz obrazowe (np. RTG, USG, rezonans magnetyczny).

Po ocenieniu biomechaniki stopy i stabilizacji stawu skokowego, można zaproponować pacjentowi odpowiednią metodę rehabilitacji. W większości przypadków bardzo dobre efekty przynosi rehabilitacja amerykańską metodą ARP, która łączy w sobie zalety fizykoterapii oraz stymulacji tkanek mającej na celu ich wzmocnienie i tym samym zminimalizowanie ryzyka odnowienia się urazu. 

Na zabiegi z wykorzystaniem metody ARP zapraszamy do gabinetów Rehabilitacji ARPwave w Warszawie i Konstancinie

W przypadku skomplikowanych, rozległych czy niezaleczonych kontuzji, wskazane jest również wdrożenie fizjoterapii, która pozwala wypracować prawidłową postawę, wzorzec chodu i biegu, a tym samym zapewnić pacjentowi bardzo wysoki komfort codziennego funkcjonowania, w tym uprawiania sportu.

12 stycznia 2023

CIESZ SIĘ RUCHEM BEZ BÓLU