ZADZWOŃ DO NAS! 512 232 756
Bezpieczna terapia. ZADZWOŃ 512 232 756
ZADZWOŃ DO NAS! 512 232 756
Sportowcy, zarówno zawodowi jak i amatorscy, są szczególnie narażeni na różnego rodzaju urazy i kontuzje. Zwłaszcza dotyczy to osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze sportem, choć wcześniej przez lata nie miały z nim nic wspólnego. Gwałtowne przejście zza biurka i z kanapy do reżimu treningowego może się bardzo źle skończyć, czego codziennie doświadcza wiele osób. Stąd obserwujemy rosnące zapotrzebowanie na profesjonalne zabiegi rehabilitacyjne dostosowane do potrzeb ludzi uprawiających sport. Rehabilitacja sportowców cieszy się ogromnym zainteresowaniem w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku i wielu innych polskich miastach. Kto powinien korzystać z takiej pomocy? Które metody rehabilitacji są szczególnie polecane? Tego dowiesz się z naszego poradnika.
Jeszcze do niedawna panowało dość powszechne przekonanie, że rehabilitacja sportowców jest zarezerwowana wyłącznie dla osób zawodowo uprawiających sport – piłkarzy, koszykarzy, siatkarzy, członków klubów sportowych i reprezentantów kraju. Faktem jest, że pierwsze nowoczesne centra medycyny sportowej powstały właśnie z myślą o nich, jednak obecnie ich drzwi są szeroko otwarte także dla amatorów, czyli sportowców rekreacyjnych.
Nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmiemy pod uwagę statystyki. Badanie przeprowadzone w 2018 roku przez firmę Kantar TNS na zlecenie Benefit System pokazało, że 62% dorosłych Polaków jest aktywnych fizycznie. Co trzeci z nas uprawia sport lub inną formę aktywności co najmniej 3 razy w tygodniu. Widać to także na ulicach, gdzie bez trudu można zauważyć osoby biegające, jeżdżące na rowerach, uprawiające nordic walking itd.
Bez wątpienia w Polsce przechodzimy etap sportowej rewolucji. Nadal nie możemy o sobie powiedzieć, że jesteśmy usportowionym narodem, ale jednak aktywność fizyczna stała się ważnym elementem życia dla przynajmniej kilku milionów Polaków – i stale ich przybywa.
Nie ma się jednak co oszukiwać: gros osób, które zaczynają uprawiać sport, robi to bez żadnego przygotowania. Z dnia na dzień postanawiają np. zacząć biegać. Kupują drogie ubrania, planują pierwszą trasę i… szybko łapią kontuzję. Powód? Możliwości fizyczne organizmu nie nadążyły za chęciami. Jest to jedna z głównych przyczyn, dla których chociażby w Warszawie nastąpił gigantyczny wzrost zapotrzebowania na profesjonalną rehabilitację sportowców – zwłaszcza rekreacyjnych.
Ważne!
Rehabilitacja sportowców jest zalecana nie tylko wtedy, gdy dojdzie do urazu. Może również pełnić funkcję profilaktyczną, chroniąc przed poważnymi kontuzjami czy odnowieniem się urazów z przeszłości. To także idealne rozwiązanie dla osób, które dopiero zaczynają uprawiać sport i mają duże zaległości treningowe.
Tutaj nie ma żadnego zaskoczenia: najwięcej osób wciąż korzysta z terapii manualnych, w tym masaży rozluźniających. Osobną kwestią, którą pewnie jeszcze kiedyś poruszymy na blogu, jest to, czy takie zabiegi zawsze wykonują osoby wykwalifikowane.
Z terapią manualną, która sama w sobie potrafi przynieść bardzo dobre efekty rehabilitacyjne, jest jednak pewien problem. Nie sprawdza się ona przy wszystkich rodzajach urazów, przykładowo kontuzjach ścięgien, więzadeł oraz przy złamaniach i zwichnięciach. Powodem jest ból, jaki towarzyszy pacjentowi, a który uniemożliwia wczesne rozpoczęcie rehabilitacji.
Na szczęście rehabilitacja sportowców nie ogranicza się tylko do technik manualnych. Obecnie w nowoczesnych centrach terapeutycznych w Warszawie oraz innych dużych miastach oferowane są także inne rodzaje zabiegów, w tym te nieinwazyjne, jak chociażby:
Jedną z najnowszych metod rehabilitacji sportowców, dostępną w Warszawie oraz w Konstancinie-Jeziornej, jest ArpWave. To ultranowoczesna terapia opracowana w USA z myślą o zawodowych sportowcach. Metoda łączy w sobie elementy stymulacji z odpowiednio dobranymi ćwiczeniami fizycznymi. Celem jest zmotywowanie organizmu do natychmiastowego rozpoczęcia procesu regeneracji uszkodzonych tkanek, kości, stawów, mięśni, więzadeł czy ścięgien.
Metoda ArpWave może być wykorzystana w rehabilitacji po praktycznie dowolnym urazie. Świetnie sprawdza się w terapii rwy kulszowej, po zerwaniu torebki stawowej, artroskopii kolana czy przy wszelkiego rodzaju kontuzjach mięśniowych. Ogromną zaletą metody jest to, że rehabilitację można rozpocząć niemal natychmiast po doznaniu urazu, co pozwala znacznie szybciej wrócić do pełnej sprawności i treningów, jednocześnie minimalizując ryzyko odnowienia się kontuzji.
Wybór metod rehabilitacji sportowców w samej tylko Warszawie jest zatem ogromny, ale pamiętajmy, że ostateczna decyzja o wyborze konkretnej terapii musi zostać skonsultowana czy to z lekarzem, czy ze specjalistą mającym kwalifikacje do wykonywania zabiegów rehabilitacyjnych.
CIESZ SIĘ RUCHEM BEZ BÓLU