ZADZWOŃ DO NAS!    512 232 756

Bezpieczna terapia.   ZADZWOŃ   512 232 756

BEZPIECZNA terapia w czasie pandemii

logo rehabilitacja arpwave

REJESTRACJA  512 232 756

ZADZWOŃ DO NAS!   512 232 756

logo rehabilitacja arpwave
rwa kulszowa - opinia o rehabilitacji

Rehabilitacja po ciąży – dlaczego to takie ważne?

Ciąża z reguły jest pięknym i ekscytującym okresem oczekiwania na narodziny dziecka. Wiele pań obserwuje wówczas poprawę wyglądu skóry, włosów i paznokci, co ma związek z wydzielaniem bardzo dużych ilości estrogenu. Niestety, po porodzie sytuacja zmienia się diametralnie. Do problemów dermatologicznych dochodzi cały szereg dysfunkcji ruchowych, które są efektem zarówno samej ciąży, jak i porodu oraz następującego po nim połogu. Stąd coraz większą uwagę zwraca się na konieczność poddania się rehabilitacji po ciąży, co przynosi bardzo pożądane i długofalowe korzyści.  

Sygnały świadczące o tym, że potrzebujesz rehabilitacji po porodzie

Niedawno zostałaś mamą? Gratulujemy! Domyślamy się jednak, że masz za sobą ciężki czas dochodzenia do siebie, czego wcale nie ułatwia Ci mocno absorbujące uwagę maleństwo. Musisz jednak pomyśleć o sobie, zwłaszcza wtedy, gdy wyraźnie odczuwasz negatywne skutki ciąży i porodu.

Do typowych symptomów świadczących o problemach z szeroko pojętym ośrodkiem ruchu, obserwowanych u większości kobiet w pierwszych tygodniach i miesiącach po ciąży, zaliczamy:

 • ból kręgosłupa, zwłaszcza w odcinku lędźwiowym,
 • dyskomfort w obrębie krocza,
 • ból spojenia łonowego,
 • zwiotczały brzuch, osłabienie mięśni brzucha,
 • nietrzymanie moczu,
 • dyskomfort podczas współżycia i tym samym zmniejszone doznania seksualne.

Jeśli dostrzegasz u siebie choćby tylko wybrane dolegliwości z tej listy, to znak, że powinnaś skorzystać z profesjonalnej rehabilitacji po ciąży.

Już teraz umów się na pierwszą wizytę w gabinecie Rehabilitacji ARPwave!

Na czym polega rehabilitacja po porodzie?

Zawsze pierwszym krokiem jest dokładna ocena sprawności mięśni dna miednicy oraz mięśni brzucha, które zwyczajowo najmocniej cierpią w wyniku ciąży oraz samego porodu. Jeśli kobieta to zbagatelizuje, to może się spodziewać pogłębienia problemu i przykrych skutków zdrowotnych, włącznie z wysiłkowym nietrzymaniem moczu, ciągłym bólem w odcinku lędźwiowym kręgosłupa czy bolesnymi zbliżeniami.

Uwaga!

Rezygnacja z rehabilitacji po ciąży stanowi również czynnik ryzyka ataku rwy kulszowej, co jest konsekwencją osłabienia mięśni przykręgosłupowych oraz rozwoju patologii w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Można sobie łatwo wyobrazić, jaki byłby to problem dla mamy zajmującej się maleńkim dzieckiem.

Fizjoterapia po ciąży jest dziś standardem w większości rozwiniętych krajów świata, między innymi we Francji, która jest tutaj wręcz stawiana za wzór – każda młoda mama ma tam zagwarantowaną opiekę fizjoterapeuty od pierwszych dni po porodzie. Póki co w Polsce możemy tylko pomarzyć o takim podejściu, ale na szczęście wciąż możesz bez żadnych ograniczeń skorzystać z profesjonalnej rehabilitacji po ciąży w ARPwave.

Przetestuj skuteczność rehabilitacji po porodzie metodą ARP!

Dlaczego warto postawić właśnie na ARP?

Przede wszystkim dlatego, że jest to jedyna tak skuteczna i kompleksowa metoda rehabilitacji, której możesz się poddać praktycznie od razu po porodzie, zgodnie z indywidualnie dobranym programem terapeutycznym, dopasowanym do Twoich możliwości fizycznych oraz potrzeb.

ARP jest amerykańską metodą rehabilitacji, która stanowi połączenie stymulacji mięśni głębokich i innych tkanek miękkich z prostymi indywidualnie dobranymi ćwiczeniami. Nie wymaga specjalnego wysiłku ze strony pacjentki, dlatego jeśli czujesz się osłabiona po ciąży, to nie musisz wcale rezygnować z rehabilitacji. Nie ma tutaj znaczenia ani Twoja sprawność fizyczna, masa ciała, wiek, samopoczucie czy ogólny stan organizmu. ARP jest dla praktycznie każdej mamy!

ARP to najlepsza metoda rehabilitacji po ciąży. Przekonaj się sama!

Rehabilitacja metodą ARP prowadzi do przywrócenia właściwego współnapięcia mięśni stabilizujących miednicę oraz dolny odcinek kręgosłupa, w szczególności przyczyniając się do wzmocnienia mięśni brzucha. To pozwoli Ci dużo szybciej wrócić do pełnej sprawności, w tym do uprawiania sportu, co będzie korzystne dla Twojej sylwetki i nastroju.

Dlaczego nie powinnaś rezygnować z rehabilitacji po porodzie?

Może Ci się wydawać, że wszystkie dolegliwości, na które się obecnie uskarżasz, miną same – potrzeba na to tylko czasu. Pytanie brzmi jednak: czy naprawdę warto się męczyć? Dobrze dobrana rehabilitacja po ciąży przynosi same korzyści, a do tych najważniejszych zaliczymy:

 • skrócenie okresu połogu,
 • wyeliminowanie lub znaczące złagodzenie bólu w odcinku lędźwiowym kręgosłupa oraz kroczu,
 • lepszą sprawność fizyczną, co ułatwi Ci opiekę nad dzieckiem,
 • szybszy powrót do aktywności fizycznej,
 • mniejsze ryzyko poważnych kontuzji, gdy zdecydujesz się zacząć uprawiać sport,
 • dużo mniejsze ryzyko ataku rwy kulszowej i wysiłkowego nietrzymania moczu,
 • większą satysfakcję ze współżycia, brak blokady spowodowanej bólem, co pozytywnie wpływa na relacje w związku,
 • zwiększenie skuteczności diety i ćwiczeń fizycznych, a tym samym szybsze odzyskanie sylwetki sprzed ciąży,
 • poprawa nastroju, co minimalizuje ryzyko np. depresji poporodowej czy syndromu baby blues.

Nie zwlekaj więc i już teraz umów się na konsultację w gabinecie Rehabilitacji ARPwave w Warszawie lub Konstancinie-Jeziorna.

30 marca 2021

CIESZ SIĘ RUCHEM BEZ BÓLU