ZADZWOŃ DO NAS! 512 232 756
Bezpieczna terapia. ZADZWOŃ 512 232 756
ZADZWOŃ DO NAS! 512 232 756
Artroskopia kolana jest jedną z najpopularniejszych i najefektywniejszych metod leczenia tego newralgicznego stawu. Co ważne, mówimy tutaj o leczeniu nieinwazyjnym, a więc wykluczającym konieczność przerwania ciągłości tkanek. Pacjent nie odczuwa bólu, o wiele szybciej wraca do zdrowia, nie musi długo dochodzić do siebie po operacji. Nie oznacza to jednak, że sam zabieg rozwiązuje wszystkie problemy z kontuzjowanym kolanem. Aby zagwarantować sobie pełną skuteczność leczenia, niezbędne jest poddanie się rehabilitacji po artroskopii stawu kolanowego. W naszym poradniku wyjaśniamy, na czym to polega oraz podpowiadamy, jaka metoda rehabilitacji przynosi najlepsze efekty.
Artroskopia stawu kolanowego to zabieg, w trakcie którego wykonuje się dwa niewielkie nacięcia (o szerokości około 1 centymetra) na kolanie. Przez jeden z nich lekarz wprowadza kamerę i ocenia stan stawu. Drugi otwór służy do wprowadzenia narzędzia, którym oczyszcza się staw i – pisząc w dużym uproszczeniu – naprawia mikrouszkodzenia. Cała procedura zajmuje około pół godziny. Bezpośrednio po zabiegu pacjent może wrócić do domu.
Choć artroskopia stawu kolanowego jest bardzo skutecznym zabiegiem, to i tak musi zostać uzupełniona leczeniem rehabilitacyjnym. Najbardziej zalecane jest rozpoczęcie terapii natychmiast po artroskopii – wymaga to jednak skorzystania z metody, która nie obciąża stawu. Pacjent powinien oddać się w ręce wykwalifikowanego terapeuty, który ma doświadczenie w rehabilitacji stawu kolanowego po artroskopii.
Warto wiedzieć
Z rozpoczęciem rehabilitacji nie należy zwlekać. Lekarze podkreślają, że kluczowe dla usprawnienia stawu procesy zachodzą w ciągu pierwszych 4 tygodni po artroskopii. W tym czasie następuje regeneracja uszkodzonych tkanek, które powinny zostać odpowiednio wzmocnione, by nie doszło do odnowienia się kontuzji.
Wszystko zależy od tego, na jaką metodę rehabilitacji zdecyduje się pacjent. W Polsce Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje przede wszystkim zabiegi z wykorzystaniem klasycznej terapii manualnej, która polega na stopniowym obciążaniu stawu kolanowego i tym samym przywracaniu mu pełnej ruchomości. Dodatkowo stosuje się masaże powięzi, nerwów, ścięgien.
Terapia manualna jest podzielona na kilka etapów. W pierwszym rehabilitant i pacjent skupiają się na ćwiczeniach wzmacniających mięśnie łydek oraz mięsień czworogłowy – są one odpowiedzialne za wspieranie i amortyzowanie stawu kolanowego, a po kontuzji mogą być bardzo osłabione. Na dalszym etapie następuje sukcesywne obciążanie samego stawu poprzez ćwiczenia w pozycji leżącej, a także z wykorzystaniem urządzeń rehabilitacyjnych.
Taka rehabilitacja przynosi dobre efekty, jednak trzeba będzie na nie dość długo poczekać. Zwykle okres rekonwalescencji zajmuje od 1,5 do nawet 3 miesięcy. Dopiero po tym czasie pacjent może stwierdzić, że jego staw kolanowy jest w pełni sprawny i gotowy na znoszenie normalnych obciążeń. Nie wszyscy mogą sobie jednak pozwolić na tak żmudną rehabilitację. Nie każdy też chce tak długo czekać na efekty – wiele osób, zwłaszcza aktywnych fizycznie, pragnie jak najszybciej wrócić do treningów. Stąd obserwujemy wzrost zainteresowania nowatorskimi metodami rehabilitacji po artroskopii stawu kolanowego.
Wyczynowi sportowcy, np. piłkarze, nie mogą sobie pozwolić na bardzo długą rekonwalescencję po artroskopii stawu kolanowego. Jest to dość powszechny zabieg w zawodowym sporcie, stąd konieczne było opracowanie innowacyjnych metod rehabilitacji, pozwalających znacznie szybciej wrócić do pełnej sprawności.
Jedna z najlepszych form terapii po artroskopii pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. To ARPwave, czyli metoda rehabilitacji neurologicznej. Stworzono ją z myślą o zawodowych sportowcach, a dziś jest ona refundowana przez firmy ubezpieczeniowe w większości stanów USA. Wszystko dzięki temu, że przynosi bardzo dobre, trwałe efekty i – co najważniejsze – w krótkim czasie oraz bez narażania pacjenta na ból.
Na czym polega metoda ArpWave? Stanowi ona połączenie stymulacji stawu kolanowego, mięśni, ścięgien oraz tkanek miękkich z odpowiednio dobranymi ćwiczeniami. Likwiduje kompensację, przywraca prawidłową stabilizację kolana poprzez duże mięśnie stwarzając warunki szybkiej regeneracji i gojenia tkanek. Uruchamia naturalny procesu odbudowy uszkodzonego obszaru. Metodę nadzoruje wykwalifikowany terapeuta, dzięki czemu jest ona w pełni bezpieczna dla pacjenta.
Rehabilitacji po artroskopii stawu kolanowego z wykorzystaniem metody ArpWave można się poddać natychmiast po zabiegu. W zależności od stopnia uszkodzenia kolana oraz indywidualnych predyspozycji pacjenta, terapia trwa od 10 dni do około 3 tygodni, a więc znacznie krócej, niż ma to miejsce w przypadku klasycznej rehabilitacji manualnej. W przypadku szycia łąkotki zazwyczaj nie można obciążać w pełni operowanej nogi przez ok 6 tygodni. W tym czasie metoda ARPwave zapobiega atrofii mięśni. Zazwyczaj w tym przypadku po 8 tygodniach pacjent jest w pełni sprawny
ArpWave wielokrotnie zwiększa efektywność ćwiczeń, szybciej przywraca pełną ruchomość stawu i pozwala wcześniej wrócić do normalnej aktywności, minimalizując jednocześnie ryzyko odnowienia się kontuzji.
.
CIESZ SIĘ RUCHEM BEZ BÓLU