ZADZWOŃ DO NAS!    512 232 756

Bezpieczna terapia.   ZADZWOŃ   512 232 756

BEZPIECZNA terapia w czasie pandemii

logo rehabilitacja arpwave

REJESTRACJA  512 232 756

ZADZWOŃ DO NAS!   512 232 756

logo rehabilitacja arpwave

Przepuklina kręgosłupa szyjnego - rozpoznanie, przyczyny, leczenie i rehabilitacja

Przepuklina kręgosłupa szyjnego to potoczne określenie dyskopatii w odcinku szyjnym kręgosłupa. Jest to jedna z najczęstszych dolegliwości, z jakimi mamy do czynienia w gabinetach Rehabilitacji ARPwave. Powszechność dyskopatii sprawia, że doświadczy jej wiele osób w średnim i starszym wieku, zwłaszcza mających ku temu predyspozycje genetyczne. Więcej o tej nieprzyjemnej przypadłości przeczytasz w naszym artykule.

Czym dokładnie jest przepuklina kręgosłupa szyjnego?

Używając poprawnego, medycznego nazewnictwa, mamy tutaj do czynienia z dyskopatią w odcinku szyjnym. Dyskopatia to choroba krążków, czyli dysków położonych między kręgami kręgosłupa. Odpowiadają one za amortyzowanie kręgosłupa, zapewniając również jego ruchomość.

O dyskopatii mówimy wtedy, gdy w wyniku zmian zwyrodnieniowych krążki międzykręgowe tracą uwodnienie, sprężystość i prawidłowy kształt. W efekcie dyski wysuwają się spomiędzy kręgów do kanału kręgowego, co skutkuje powstaniem przepukliny.

To warto wiedzieć

Przepuklina to najczęstsza przyczyna silnych dolegliwości o podłożu neurologicznym – przykładem może być rwa kulszowa, którą w głównej mierze wywołuje nacisk wysuniętego krążka międzykręgowego na korzenie nerwu kulszowego.

Dodajmy natomiast, że przepuklina nie zawsze daje jednoznaczne objawy. Wysunięcie dysku nie musi od razu oznaczać silnego bólu – zdarzają się dyskopatie bezobjawowe, na które wskazuje wyłącznie guz podskórny.

Przyczyny dyskopatii odcinka szyjnego kręgosłupa

Podstawowym czynnikiem ryzyka dyskopatii jest wiek. Szacuje się, że zmiany zwyrodnieniowe prowadzące do przepukliny w odcinku szyjnym kręgosłupa dotykają lub dotkną około 30-40 proc. osób po 40. roku życia. Wśród osób po 80. roku życia odsetek ten rośnie aż do 80 proc. 

Nie bez znaczenia są również wspomniane wcześniej uwarunkowania genetyczne. Jeśli w bliskiej rodzinie były przypadki dyskopatii w odcinku szyjnym kręgosłupa, to istnieje spore ryzyko, że także zetkniesz się z tym problemem.

Ponadto przepuklinie odcinka szyjnego kręgosłupa sprzyjają:

  • praca powodująca znaczne obciążenie tego odcinka kręgosłupa – na przykład wielogodzinna praca przy biurku, na taśmie w fabryce, przy pakowaniu etc.,
  • przebyte urazy odcinka szyjnego,
  • palenie papierosów,
  • otyłość,
  • płeć – częściej na dyskopatię odcinka szyjnego cierpią mężczyźni.

Objawy przepukliny kręgosłupa szyjnego

Podstawowym objawem tej przypadłości jest wyraźny, w wielu przypadkach nieznośny ból w okolicy szyi. U niektórych osób jest to ból punktowy, łatwy do zlokalizowania, u innych natomiast ma charakter rozlany i obejmuje całą szyję.

Kolejnym typowym objawem jest ograniczenie możliwości poruszania szyją. Przypomina to popularne przewianie. Pojawia się sztywność i ból towarzyszący próbie np. obrócenie głowy, który może promieniować do barku czy nawet palców u dłoni (rzadziej do żuchwy i potylicy).

Dyskopatia w odcinku szyjnym kręgosłupa może prowadzić do osłabienia siły mięśniowej, bezwładu ręki (lub obu rąk), trudności z podniesieniem i utrzymaniem jakiegoś przedmiotu, ubraniem się itd. Jest to etap, na którym nie da się już dłużej bagatelizować dolegliwości wskazujących właśnie na przepuklinę kręgosłupa szyjnego.

Leczenie dyskopatii w odcinku szyjnym kręgosłupa

Jeśli wszystko wskazuje na to, że masz dyskopatię w odcinku szyjnym kręgosłupa, to nie zwlekaj z wizytą u lekarza pierwszego kontaktu. Możesz również zacząć od umówienia się na wizytę w zaufanym gabinecie rehabilitacji, dysponującym odpowiednim zapleczem merytorycznym i sprzętowym pozwalającym zdiagnozować ten problem zdrowotny.

Leczenie dyskopatii dzielimy na dwie główne kategorie: zachowawcze i operacyjne. Zawsze dąży się do tego pierwszego rozwiązania, co jednak zależy od stopnia zaawansowania problemu i objawów zgłaszanych przez pacjenta. Operacja może być konieczna wtedy, gdy przepuklina uniemożliwia normalne funkcjonowanie, regularnie nawraca, a pacjent uskarża się również na niepokojące dolegliwości neurologiczne – np. brak czucia w ręce.

Wielka rola rehabilitacji

Rehabilitacja jest zalecaną formą leczenia zachowawczego przepukliny kręgosłupa szyjnego. Skuteczność terapii jest ściśle uzależniona od czasu, w jakim pacjent podda się rehabilitacji – warto to zrobić od razu po wystąpieniu pierwszych objawów, a już na pewno po zdiagnozowaniu tej przypadłości przez lekarza.

Dzięki starannie dobranej metodzie rehabilitacji można nie tylko szybko doświadczyć ulgi w bólu i odzyskać pełną sprawność odcinka szyjnego kręgosłupa, ale także zminimalizować ryzyko nawrotu i tym samym uniknąć nawet kłopotliwego leczenia operacyjnego.

Amerykańska metoda ARP jest jedną z nielicznych, neurologicznych metod rehabilitacji dyskopatii w odcinku szyjnym kręgosłupa.  Można z niej skorzystać w gabinetach Rehabilitacji ARPwave w Warszawie i Konstancinie.

20 lutego 2023

CIESZ SIĘ RUCHEM BEZ BÓLU