ZADZWOŃ DO NAS!    512 232 756

Bezpieczna terapia.   ZADZWOŃ   512 232 756

logo rehabilitacja arpwave

REJESTRACJA  512 232 756

ZADZWOŃ DO NAS!   512 232 756

logo rehabilitacja arpwave

Naderwanie mięśnia dwugłowego uda – wszystko, co musisz wiedzieć o tej kontuzji

Naderwanie mięśnia dwugłowego uda nie jest może powszechną kontuzją, natomiast z całą pewnością mówimy tutaj o bardzo kłopotliwym urazie, który skutecznie ogranicza sprawność fizyczną pacjenta. Najczęściej ulegają mu sportowcy, na czele z piłkarzami (przy próbie kopnięcia piłki i nietrafienia w nią) oraz biegaczami (szczególnie narażeni są na to płotkarze). Jednak naderwanie mięśnia dwugłowego uda może przytrafić się każdemu z nas, na przykład podczas upadku, amatorskiego uprawiania sportu czy po prostu nieszczęśliwego wykonania gwałtownego ruchu nogą. Co warto wiedzieć o tej kontuzji? Najważniejsze fakty przedstawiamy w naszym poradniku.

Czym jest mięsień dwugłowy uda?

Jest to jeden z największych mięśni w ludzkim organizmie, umiejscowiony w tylnej części nogi i przechodzący przez staw kolanowy oraz biodrowy. Pełni on bardzo ważną funkcję, ponieważ to dzięki niemu możemy m.in. zginać nogę w kolanie, schylać się, unosić miednicę, robić przysiady czy podnosić różne przedmioty z podłogi – nie wspominając już o zwykłym chodzeniu czy bieganiu.

Mięsień dwugłowy uda jest bardzo intensywnie eksploatowany, co w naturalny sposób naraża go na różnego rodzaju urazy. Do tych najczęstszych zaliczamy stłuczenie oraz naciągnięcie, które nie są groźne, natomiast nie można ich bagatelizować. Dalsze obciążanie mięśnia, w którym pojawiła się jakaś patologia, może doprowadzić do jej rozwoju i w konsekwencji naderwania czy nawet całkowitego zerwania struktur mięśniowych.

Przypominamy jednocześnie, że o naderwaniu mięśnia mówimy wtedy, gdy dochodzi do przerwania ponad 5% mikrowłókien mięśnia. To odróżnia tę kontuzję od naciągnięcia, w przebiegu którego uszkodzeniu ulega do 5% struktury mięśniowej.

Naderwałeś mięsień dwugłowy uda? Już teraz zapisz się na pierwszą wizytę w gabinecie Rehabilitacji ARPwave!

Objawy naderwania mięśnia dwugłowego uda

Objawy te są typowe dla wszelkich kontuzji mięśniowych, jednak bardziej dokuczliwe w porównaniu ze zwykłym stłuczeniem czy naciągnięciem. Przede wszystkim od razu pojawia się ból, który można zlokalizować w tylnej części uda. Jest to ból kłujący, ostry, pojawiający się nagle i zmuszający do przerwania dotychczasowej czynności. Najczęściej pojawia się on podczas próby przysiadu, schylenia się czy podczas wchodzenia po schodach.

Naderwanie mięśnia dwugłowego uda objawia się również krwiakiem lub siniakiem w bolącym miejscu. Po kilku godzinach może wystąpić obrzęk, a ból nasila się podczas próby dotknięcia tylnej części uda.

Naderwanie można odróżnić od naciągnięcia czy stłuczenia po tym, że pojawiają się skurcze mięśnia oraz charakterystyczne wgłębienie w bolącym miejscu, z jednoczesnym zgrubieniem tkanki. Jest to wyraźny sygnał, że należy natychmiast przerwać np. trening, odciążyć kończynę i zastosować pierwszą pomoc w postaci zimnego okładu – dalsze eksploatowanie mięśnia może się skończyć jego całkowitym zerwaniem, co już grozi koniecznością poddania się zabiegowi operacyjnemu.

W przypadku naderwania mięśnia kontynuowanie treningu, schylania się czy przysiadania jest zresztą mocno utrudnione, ponieważ kontuzjowana osoba z pewnością zauważy znaczące ograniczenie zakresu ruchu nogi. Każda próba obciążenia mięśnia będzie się kończyć ostrym ukłuciem i instynktownym przyjmowaniem pozycji, w której ból łagodnieje.

Przyspiesz powrót do formy po kontuzji dzięki rehabilitacji metodą ARPwave!

Najczęstsze przyczyny naderwania mięśnia dwugłowego uda

Tej kontuzji można się nabawić w zupełnie zwyczajnych sytuacjach. Osoby nieaktywne fizycznie najczęściej doznają naderwania mięśnia dwugłowego uda podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów z podłogi, schylania się po upuszczoną rzecz, sprzątania, wspinania się na krzesła i blaty, szybkiego wchodzenia lub schodzenia ze schodów oraz w wyniku wykonania gwałtownego ruchu nogą (zmiana kierunku, wyskok, upadek na nogi ze sporej wysokości). Typową przyczyną może być również uraz mechaniczny – silne uderzenie w mięsień, wypadek komunikacyjny etc.

Naderwanie mięśnia dwugłowego uda coraz częściej diagnozuje się u osób, które uprawiają amatorsko sport. W większości przypadków ma to bezpośredni związek z nieodpowiednią rozgrzewką (lub jej brakiem) oraz złą techniką, na przykład biegu. Jest to dość powszechna kontuzja wysiłkowa obserwowana u osób trenujących na siłowni i nakładających na siebie zbyt duże obciążenia – na przykład podczas przysiadów ze sztangą czy ćwiczenia mięśnia dwugłowego na specjalnej maszynie.

Leczenie naderwanego mięśnia dwugłowego uda

Tej kontuzji na pewno nie powinno się lekceważyć – nawet jeśli po kilku dniach odpoczynku ból ustąpi, a obrzęk zacznie się zmniejszać, to i tak wciąż istnieje ryzyko dalszego osłabiania się struktury mięśniowej i w konsekwencji nawet jej całkowitego zerwania. Dlatego najlepszą decyzją, jaką można podjąć, jest poddanie się rehabilitacji.

W świecie zawodowego sportu od wielu lat wykorzystuje się metodę ARP, która została opracowana w Stanach Zjednoczonych. Dziś tej formie rehabilitacji mogą się poddać wszyscy, niezależnie od poziomu aktywności oraz okoliczności, w jakich doszło do kontuzji. Znacząco przyspiesza ona powrót do pełnej sprawności oraz minimalizuje ryzyko odnowienia się urazu.

Z rehabilitacji naderwanego mięśnia dwugłowego uda można skorzystać w gabinetach Rehabilitacji ARPwave w Warszawie i Konstancinie.

28 września 2021

CIESZ SIĘ RUCHEM BEZ BÓLU