ZADZWOŃ DO NAS!    512 232 756

Bezpieczna terapia.   ZADZWOŃ   512 232 756

BEZPIECZNA terapia w czasie pandemii

logo rehabilitacja arpwave

REJESTRACJA  512 232 756

ZADZWOŃ DO NAS!   512 232 756

logo rehabilitacja arpwave
rwa kulszowa - opinia o rehabilitacji

Kresa biała - co to takiego?

Kresa biała, o której wiele osób nigdy nie słyszało, pełni ważną funkcję w ludzkim organizmie. Jest miejscem, w którym łączą się ze sobą mięśnie proste brzucha – mięsień lewy oraz prawy. I to właśnie w tym obszarze bardzo często dochodzi do różnego rodzaju patologii, które utrudniają życie i wymagają pilnej interwencji rehabilitanta. W przeciwnym razie może się to skończyć operacją. Czym dokładnie jest kresa biała? Jakie są najczęstsze problemy z nią związane?  

Anatomiczne spojrzenie na kresę białą

Kresa biała jest zbudowana z tkanki łącznej i stanowi przedłużenie pochewek lewego i prawego mięśnia brzucha. Można ją zlokalizować pośrodku brzucha, mniej więcej w połowie drogi między spojeniem łonowym a wyrostkiem mieczykowatym mostka.

Zadaniem kresy jest stabilizowanie mięśni prostych brzucha oraz amortyzowanie siły, jaka powstaje wskutek pracy mięśni skośnych. Dodatkowo jest ona cały czas narażona na naprężenie, co ma związek z naporem ze strony narządów wewnętrznych. Pisząc prościej – kresa wykonuje dużą pracę, a to czasami prowadzi do powstania przepukliny oraz rozstępów, czyli typowych problemów związanych z tym obszarem brzucha. Omówimy je w dalszej części artykułu.

Rozejście kresy białej

Rozejście, nazywane również rozstępem, jest jednym z typowych problemów diagnozowanych u kobiet w okresie ciąży. Warto natomiast podkreślić, że ta przypadłość może dotknąć również dzieci z wadami rozwojowymi, osoby chorujące na wodobrzusze czy mające nienaturalnie powiększone narządy wewnętrzne. Skupmy się jednak na ciąży, ponieważ to ona stanowi najważniejszy czynnik ryzyka rozejścia kresy białej.

Co oczywiste w okresie ciąży następuje powiększenie macicy, w efekcie czego obserwuje się wzrost ciśnienia w jamie brzusznej. To z kolei powoduje rozciąganie się ścian brzucha i zwiększanie nacisku na kresę, która musi przenosić coraz więcej obciążeń – zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z ciążą mnogą lub kolejną.

Ciąża, a także akcja porodowa, powodują rozciąganie kresy białej, której ciągłość w skrajnym przypadku może nawet zostać przerwana. Wpływ na to mają również zmiany hormonalne, jakie zachodzą w organizmie kobiety spodziewającej się dziecka.

Przykrym efektem działania tych czynników jest właśnie rozejście kresy białej, co powoduje ból nasilający się podczas wypróżniania czy tuż po wysiłku fizycznym. Można go zlokalizować w okolicy pępka.

Rozejście kresy białej? Nie zwlekaj z rozpoczęciem rehabilitacji!

Przepuklina kresy białej

Przepuklina daje dość charakterystyczne objawy, ponieważ w okolicy pępka lub nieco niżej można wyczuć guzek. Z czasem pojawia się również ból podczas schylania, napinania mięśni brzucha, wypróżniania czy tym bardziej wysiłku fizycznego.

Jak powstaje przepuklina kresy białej? Jest to spowodowane osłabieniem tkanki łącznej w wyniku działania dużych sił na jej dolną część. W efekcie tworzy się tzw. worek przepuklinowy, w który mogą dostać się jelita. Dlatego objawem przepukliny jest wspomniany wcześniej guzek.

Przepuklina kresy białej nie stanowi poważnego problemu i nie zagraża zdrowiu czy życiu, natomiast nie powinno się jej bagatelizować. W takim przypadku należy poddać się odpowiednio dobranej rehabilitacji, która pozwoli przemieścić struktury znajdujące się w worku przepuklinowym z powrotem do jamy brzusznej. Tak samo postępujemy w razie zdiagnozowania nieco bardziej kłopotliwej przepukliny pępkowej.

Skorzystaj z rehabilitacji przy przepuklinie kresy białej w gabinecie Rehabilitacji ARPwave!

Kresa biała a operacja – czy jest konieczna?

Wiele osób żyje z przepukliną czy rozejściem kresy białej latami nie odczuwając z tego powodu żadnego dyskomfortu. Warto jednak wiedzieć, że lekceważenie tego problemu może przynieść bardzo nieprzyjemne konsekwencje. Postępujące rozejście mocno osłabia mięśnie brzucha, natomiast sama przepuklina może się rozrosnąć do takiego rozmiaru, że zacznie utrudniać normalne funkcjonowanie. Zwykle w takiej sytuacji zapada decyzja o przeprowadzeniu zabiegu chirurgicznego.

Sama operacja nie jest bardzo skomplikowana, natomiast rekonwalescencja po zabiegu będzie bardzo długa. Zanim nastąpi pełne odtworzenie powłok brzusznych minie sporo czasu. W tym okresie wykluczone jest uprawianie sportu, dźwiganie ciężkich przedmiotów (np. siatek z zakupami) czy wykonywanie prac fizycznych, a nawet kompleksowe zajmowanie się dzieckiem, co jest ogromnym problemem dla młodych mam. Lepiej więc sobie tego oszczędzić dzięki rehabilitacji, która stanowi doskonałą alternatywę dla zabiegu chirurgicznego.

Rehabilitacja kresy białej – jakie przynosi efekty?

Trzeba podkreślić, że operacja nie jest jedynym trybem leczenia zaawansowanych stanów rozejścia czy przepukliny kresy białej. W większości przypadków można sobie poradzić z tymi problemami w sposób bezinwazyjny, czyli na drodze rehabilitacji. Oszczędza ona powłoki brzuszne, nie sprawia bólu i przynosi bardzo szybkie efekty, pozwalając wrócić do pełnej sprawności o wiele szybciej niż po zabiegu.

Najlepszą metodą rehabilitacji kresy białej jest ARP. Umożliwia włączenie neurologiczne mięśni, co przyspiesza ich regenerację, przywracając kresie białej pełną funkcjonalność i wzmacniając ją – to ważna informacja m.in. dla pań, które planują kolejną ciążę.

Już teraz umów się na konsultację w gabinecie Rehabilitacji ARPwave w Warszawie lub Konstancinie!

22 czerwca 2021

CIESZ SIĘ RUCHEM BEZ BÓLU