ZADZWOŃ DO NAS! 512 232 756
Bezpieczna terapia. ZADZWOŃ 512 232 756
ZADZWOŃ DO NAS! 512 232 756
Zwykle pierwszą linią frontu w walce z atakiem rwy kulszowej są leki przeciwbólowe. Warto jednak wiedzieć, że sięganie po farmaceutyki nie zawsze jest konieczne. Co robić, aby złagodzić ból towarzyszący rwie kulszowej i ograniczyć do minimum (lub nawet wykluczyć) stosowanie leków doustnych? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym poradniku.
Pierwsze 4–5 dni, czyli jak przetrwać najgorszy czas przy ataku rwy kulszowej?
W pierwszym etapie zmagania się z rwą kulszową najbardziej pomocne będzie po prostu leżenie. Istnieją pozycje, które pozwolą odciążyć kręgosłup na tyle, by ból może nie zniknął, ale przynajmniej stał się znośny:
Postaraj się przez pierwsze dni ograniczyć ruchy, które wywołują ból. Po tym czasie objawy rwy kulszowej zazwyczaj ustępują na tyle, że można (ostrożnie!) powrócić do normalnej aktywności.
Jeśli nie chcesz obciążać żołądka lekami, posmaruj plecy maścią zawierającą substancje przeciwzapalne i przeciwbólowe (np. ibuprofen). Pomogą również ciepłe lub zimne okłady – wypróbuj, która metoda skuteczniej działa na Twój rodzaj bólu. Zwykle na początku większą ulgę przynoszą zimne okłady. Dopiero nieco później warto sięgnąć po maści rozgrzewające i działanie ciepłem.
Ze względu na silny ból i trudności w przemieszczaniu się (wiele osób ma nawet poważny problem z podniesieniem się z łóżka) rehabilitacja i fizykoterapia są stosowane po ustąpieniu najsilniejszych objawów rwy kulszowej. Obie metody leczenia można wdrożyć wtedy, kiedy najgorsze już minie, czyli najwcześniej po kilku dniach.
W czasie, kiedy nie wchodzą w grę ćwiczenia rehabilitacyjne, można zapisać się na masaż leczniczy, który jest bardzo skuteczny, ale jednocześnie bolesny i wymaga co przeprowadzenia co najmniej 2-3 sesji. Oczywiście mamy tutaj na myśli masaż specjalistyczny, wykonywany przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę!
Jedną z najnowszych i najskuteczniejszych metod leczenia bólu kręgosłupa jest ARPwave. Wykorzystuje ona elektrostymulację w czasie wykonywania przez pacjenta ćwiczeń rehabilitacyjnych. Impuls elektryczny zwielokrotnia działanie ćwiczeń, co sprawia, że efekty leczenia można zauważyć już po pierwszym zabiegu. Co istotne, jest to metoda, którą można stosować zarówno w czasie trwania ataku rwy kulszowej, jak i po nim.
Po ustąpieniu najgorszych objawów rwy kulszowej stosuje się:
Aby nie dopuścić do pojawienia się bólów w dole pleców w przyszłości , postaraj się:
Warto również zmienić technikę wstawania z pozycji leżącej do siedzącej:
Te sposoby możesz wdrożyć także, jeśli nie cierpisz na rwę kulszową, ale np. masz siedzącą pracę, nadwagę i nie uprawiasz regularnie sportu.
CIESZ SIĘ RUCHEM BEZ BÓLU