ZADZWOŃ DO NAS!    512 232 756

Bezpieczna terapia.   ZADZWOŃ   512 232 756

logo rehabilitacja arpwave

REJESTRACJA  512 232 756

ZADZWOŃ DO NAS!   512 232 756

logo rehabilitacja arpwave
19 grudnia 2019

Choroba Osgooda-Schlattera: leczenie i rehabilitacja

Spośród wielu chorób ortopedycznych to właśnie ta jest zaliczana do grona najbardziej tajemniczych. Pomimo bardzo zaawansowanego stopnia rozwoju medycyny nadal nie znamy dokładnej przyczyny choroby Osgooda-Schlattera, czyli aseptycznego zapalenia guzowatości kości piszczelowej. Jest to bardzo nieprzyjemne schorzenie diagnozowane przede wszystkim u chłopców w wieku od 10 do 15 lat, zwłaszcza uprawiających sporty lekkoatletyczne i piłkę nożną. Na szczęście istnieją skuteczne metody leczenia i rehabilitacji choroby Osgooda-Schlattera. Opisujemy je w naszym artykule.

Kiedy trzeba się zgłosić do lekarza?

Bardzo duża odpowiedzialność związana ze skutecznością leczenia choroby spoczywa na rodzicach. To oni zwykle jako pierwsi dowiadują się, że dziecku wyraźnie coś dolega. Nie powinni lekceważyć zgłaszanych przez nie dolegliwości. Wizytę u lekarza ortopedy należy umówić niezwłocznie po tym, jak dziecko zacznie się uskarżać na ból w okolicy stawu kolanowego, szczególnie po biegu czy długim spacerze.

Wówczas warto przeprowadzić dodatkowe czynności i sprawdzić objawy, które mogą sugerować właśnie chorobę Osgooda-Schlattera. Przede wszystkim delikatnie dotykamy staw kolanowy dziecka i próbujemy wyczuć guzek pod rzepką. Jeśli okolica jest tkliwa, ciepła, zaczerwieniona, to nie ma już na co czekać. Ostateczne potwierdzenie da obraz RTG.

Wczesne rozpoczęcie terapii metodą ARPwave zaoszczędzi dziecku bólu

Standardowa metoda leczenia choroby Osgooda-Schlattera

Choroba Osgooda-Schlattera niestety bywa dość często bagatelizowana nawet przez samych lekarzy ortopedów. Nagminnie zdarza się, że pacjentowi jest proponowane wyłącznie leczenie objawowe, czyli zaleca się mu odciążenie stawu kolanowego, zaniechanie aktywności fizycznej na kilka tygodni, a w razie silnego bólu przepisuje niesteroidowe leki przeciwzapalne. Czasami zapada decyzja o zastosowaniu ortezy unieruchamiającej staw kolanowy i uniemożliwiającej zginanie nogi w kolanie. Taki opatrunek jest zdejmowany po około 3-4 tygodniach.

Problem polega na tym, że w tym czasie młody człowiek pozostaje praktycznie bezczynny. Nie może uprawiać sportu, jego aktywność jest ograniczona do minimum, co negatywnie odbija się na kondycji mięśni, przede wszystkim mięśnia czworogłowego uda, który odpowiada za możliwość prostowania nogi w kolanie. Wydłuża to okres powrotu do pełnej sprawności, a także zwiększa ryzyko nawrotu choroby po tym, jak pacjent ponownie zacznie uprawiać sport z pełnymi obciążeniami.

ARPwave to skuteczniejsza metoda wsparcia leczenia choroby Osgooda-Schlattera

Kluczowe znaczenie w walce ze skutkami choroby ma rehabilitacja. Znów: standardowo ogranicza się to do fizykoterapii, ćwiczeń rozciągających mięsień czworogłowy uda oraz ewentualnie krioterapii, która minimalizuje dolegliwości bólowe i łagodzi stan zapalny.

Warto tutaj jednak skorzystać z nowocześniejszej metody, która w USA czy krajach Europy Zachodniej jest elementarnym wsparciem w leczeniu choroby Osgooda-Schlattera, zwłaszcza u młodych sportowców.

ARPwave a choroba Osgooda-Schlattera

ARPwave to bardzo nowoczesna, choć dobrze już znana w bardziej rozwiniętych krajach metoda, która łączy w sobie elementy stymulacji z rehabilitacją manualną. Głównym celem jest przywrócenie prawidłowej pracy mięśnia czworogłowego uda. Bardzo ważne jest również, aby zniwelować ból towarzyszący pacjentowi – zwykle znacząca poprawa następuje po zaledwie 5 zabiegach.

Czyli: zamiast cierpieć kilka tygodni, młody człowiek już po około 2 tygodniach jest w wyraźnie lepszym stanie. Zakończenie pełnego cyklu rehabilitacji pozwala pacjentowi wrócić do normalnej aktywności, w tym do uprawiania sportu, bez podwyższonego ryzyka kontuzji.

Dowiedz się więcej o wsparciu leczenia Osgooda-Schlattera metodą ARPwave

Co z leczeniem operacyjnym?

W zgodnej opinii lekarzy ortopedów leczenie operacyjne choroby Osgooda-Schlattera jest ostatecznością i takie sytuacje zdarzają się stosunkowo rzadko. Konieczność przeprowadzenia operacji może być spowodowana zbyt późnym zgłoszeniem się do lekarza. Młodzi ludzie, zwłaszcza wyczynowo uprawiający sport, czasami nie dają po sobie poznać, że coś im dolega. Zaciskają zęby i trenują dalej, doprowadzając do dalszej degeneracji zarówno guzowatości kości piszczelowej, jak również mięśnia czworogłowego.

W przypadku bardzo zaawansowanej choroby niezbędne jest odtworzenie przyczepu więzadła rzepki, a tym samym ścięgna mięśnia czworogłowego uda. Operacja nie jest skomplikowana, rokowania po zabiegu są dobre, jednak inwazyjna forma leczenia zawsze znacząco wydłuża okres rekonwalescencji. Dlatego nie należy bagatelizować pierwszych objawów choroby Osgooda-Schlattera, o których przeczytasz w osobnym artykule na naszym blogu.

Uchroń dziecko przed operacją dzięki rehabilitacji metodą ARPwave

Choroba Osgooda-Schlattera nie wydaje się być groźna, ale to tylko pozory. Pamiętajmy, że dotyka ona bardzo młodych ludzi, którzy powinni pozostać aktywni fizycznie i móc spełniać swoje marzenia na przykład o zrobieniu kariery w zawodowym sporcie. Dlatego bardzo ważne jest, aby zapewnić dziecku ze zdiagnozowaną chorobą fachowe leczenie i rehabilitację, co także oszczędzi młodemu człowiekowi bólu i długiego pobytu w domu.

 

Arpwave dla sportowców

CIESZ SIĘ RUCHEM BEZ BÓLU