ZADZWOŃ DO NAS!    512 232 756

Bezpieczna terapia.   ZADZWOŃ   512 232 756

BEZPIECZNA terapia w czasie pandemii

logo rehabilitacja arpwave

REJESTRACJA  512 232 756

ZADZWOŃ DO NAS!   512 232 756

logo rehabilitacja arpwave

Bóle głowy spowodowane przewianiem: co robić?

Przewianie, nazywane również zawianiem, jest zespołem dokuczliwych objawów spowodowanych długotrwałemu przebywaniu w strumieniu chłodnego powietrza. Wbrew obiegowej opinii nie musi to być silny wiatr. Na przewianie często uskarżają się osoby, które dużo podróżują w klimatyzowanych środkach transportu (samochód, pociąg, samolot) czy pracują w klimatyzowanych pomieszczeniach. Mało tego: przewiania można doznać nawet robiąc zakupy w sklepie spożywczym, hipermarkecie, dyskoncie etc. Częstym skutkiem przewiania są bóle głowy, których początkowo nie utożsamiamy z faktem przebywania w klimatyzowanym pomieszczeniu czy spacerem w wichurze. Jak postępować w przypadku bólu głowy spowodowanego przewianiem? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Przewianie głowy: objawy

Bardzo charakterystyczne dla bólu głowy spowodowanego przewianiem jest to, że przypomina on napad migreny. Ból jest pulsujący, umiejscowiony przede wszystkim w części skroniowej, rzadziej z tyłu głowy. Warto także zwrócić uwagę na fakt, iż ta dolegliwość nie pojawia się od razu. Ból głowy spowodowany przewianiem może wystąpić nawet kilkanaście godzin po tym, jak wystawiliśmy ciało na działanie strumienia zimnego powietrza.

Ból głowy będący konsekwencją przewiania trzeba po prostu przetrwać. Najlepiej będzie od razu sięgnąć po niesteroidowy lek przeciwzapalny dostępny bez recepty, na przykład na bazie ibuprofenu, położyć się do łóżka i zdrzemnąć. To powinno przynieść ulgę. Należy również unikać aktywności fizycznej, ponieważ wysiłek nasila dolegliwości bólowe.

Jeśli jednak ból nie mija, a wręcz się nasila, wówczas konieczne będzie ustalenie, czy nie doszło do urazu wymagającego rehabilitacji. Do tego wątku wrócimy w dalszej części poradnika.

Przewiało Cię i dokucza Ci ból głowy, pleców czy karku? Sprawdź skuteczność metody ARPwave!

Przyczyny przewiania

O przewianiu mówimy wtedy, gdy zimne powietrze działa bezpośrednio na ciepłą i wilgotną skórę, czego efektem jest powstanie miejscowego wychłodzenia. Organizm reaguje na to w naturalny dla siebie sposób – wywołuje skurcz mięśniowy. Jeśli jest on bardzo silny, może dojść do naderwania mięśnia, co będzie powodować dolegliwości bólowe, nawet długotrwałe. U niektórych osób pojawiają się też charakterystyczne zgrubienia mięśniowe, które określa się mianem punktów spustowych.

Warto również wspomnieć o tym, że z pozoru niewinne przewianie może zaostrzać objawy innych schorzeń toczących organizm, przede wszystkim patologii w obrębie kręgosłupa, stawów i mięśni. Właśnie dlatego niektórzy obserwują u siebie przedłużające się bóle głowy spowodowane przewianiem, choć wcale nie łączą tego faktu z np. przebywaniem w klimatyzowanym pomieszczeniu.

Gdy ból nawraca

Jak wspomnieliśmy, u niektórych osób bóle głowy spowodowane przewianiem nie ustępują przez kilka dni lub nawracają z dużą częstotliwością. W takich przypadkach niezbędne jest przede wszystkim unikanie czynnika ryzyka, czyli ekspozycji na zimne powietrze. Zaleca się zmianę stanowiska pracy na takie, które nie znajduje się w bezpośrednim zasięgu oddziaływania klimatyzacji czy nadmuchu wentylacji. Należy również zrezygnować z długich spacerów w wietrzną pogodę, a jeśli z jakiegoś powodu jest to niemożliwe, zawsze zakładamy czapkę i dodatkowo chronimy się szalikiem lub chustą.

Nawracający lub długo utrzymujący się ból głowy spowodowany przewianiem może wskazywać na to, że doszło do silnego skurczu mięśni szyi – wówczas w grę wchodzi nawet szyjnopochodny ból głowy, któremu więcej miejsca poświęciliśmy w osobnym poradniku na naszym blogu. Aby pozbyć się tej dolegliwości, niezbędne będzie poddanie się specjalistycznej rehabilitacji.

Pierwsza wizyta w gabinecie Rehabilitacji ARPwave bez ryzyka!

Na czym polega rehabilitacja w przypadku bólu głowy spowodowanego przewianiem?

Mogłoby się wydawać, że przewianie to błahostka i dolegliwości z nim związane miną samoistnie. Nie zawsze jednak tak się dzieje. Gdy skutkiem przewiania jest patologia mięśniowa (naderwanie, powstanie zgrubień), należy skorzystać z fachowej pomocy i po prostu się nie męczyć.

Bardzo polecaną metodą rehabilitacji w przypadkach przewiania jest ARPwave. To amerykański system opracowany z myślą o wyczynowych sportowcach. Obecnie z tej metody rehabilitacji można skorzystać komercyjnie w gabinetach Rehabilitacji ARPwave. Zabieg jest całkowicie bezbolesny, bardzo przyjemny i stanowi połączenie stymulacji mięśni oraz innych tkanek z ćwiczeniami fizykoterapeutycznymi.

Korzyścią wynikającą z poddania się rehabilitacji bólu głowy spowodowanego przewianiem metodą ARPwave jest również to, że zabieg wzmacnia mięśnie, które w przyszłości będą mniej podatne na urazy w wyniku gwałtownego skurczu. To istotnie minimalizuje ryzyko nawrotu nieprzyjemnych dolegliwości, gdyby pacjent ponownie doznał przewiania – czego przecież nie można wykluczyć.

Na koniec dodajmy jeszcze, że rehabilitacja metodą ARPwave jest zalecana nie tylko w przypadku bólu głowy, ale też innych dolegliwości spowodowanych przewianiem, jak ból pleców, ból szyi i karku, ból barku czy paraliż twarzy.

 

23 sierpnia 2020

CIESZ SIĘ RUCHEM BEZ BÓLU